ArenaZdrowia.pl

Zdrowie, Medycyna, Uroda, Dieta

Od kiedy można używać pościeli do łóżeczka
Lifestyle

Od kiedy można używać pościeli do łóżeczka?

Wybór pierwszej pościeli do łóżeczka malucha to wielkie wydarzenie pełne emocji dla jego rodziców. Niestety, towarzyszy mu wiele pytań – jaki materiał nie podrażni wrażliwej skóry malucha? Jaki rozmiar sprawdzi się najlepiej w danym łóżeczku? Jak prać taką pościel, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo? W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy nadchodzi najlepszy czas na wprowadzenie pościeli malutkiemu dziecku i jak wybrać najlepsze dla niego rozwiązanie.

Najlepszy moment na wprowadzenie pościeli dla dziecka

Pościel do łóżeczka powinna zostać wprowadzona w odpowiednim czasie i podczas tej decyzji powinno się uwzględnić zdanie ekspertów zajmujących się pediatrą i bezpieczeństwem najmłodszych. Zgodnie z ich zaleceniami, poduszka i kołdra mogą zostać bezpiecznie wprowadzone do łóżeczka, kiedy maluch ukończy pierwszy rok życia. Dlaczego akurat ten moment jest uznawany za bezpieczny? Właśnie wtedy zmniejsza się znacząco ryzyko wystąpienia Syndromu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej, a także i innych zagrożeń związanych z uduszeniem. Warto wtedy dobrać do łóżeczka dopasowane prześcieradło, które zapewni dziecku ciepło i komfort, a jednocześnie zminimalizuje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

Jaka pościel do łóżeczka jest najbardziej bezpieczna?

Podczas wyboru pościeli dla malucha powinno się wziąć pod uwagę to, aby była ona przede wszystkim bezpieczna. Co to oznacza? Najlepiej, aby pościel była wykonana z przewiewnego i antyalergicznego materiału. Niemowlaki mają bardzo wrażliwą skórę, którą łatwo podrażnić. Z tego powodu należy wybierać pościel wykonaną z naturalnych materiałów, takich jak organiczna bawełna – ma ona działanie przeciwbakteryjne, umożliwia skórze swobodnie oddychać, ponadto chłonie wilgoć i pomaga utrzymać temperaturę ciała malucha na odpowiednim poziomie. Co ważne, przed zakupem pościeli należy sprawdzić również jej wykonanie. Nie należy wybierać pościeli z drobnymi elementami, takimi jak guziki czy aplikacje, które dziecko może próbować włożyć sobie do ust. Najlepiej sprawdzić, czy dana pościel posiada certyfikaty i atesty potwierdzające jej jakość oraz bezpieczeństwo. Spokojny i bezpieczny sen malucha jest niezwykle ważny dla jego rozwoju, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej pościeli do łóżeczka.

Jakie materiały są najlepsze dla delikatnej skóry malucha?

Jak wspomniano powyżej, aby zapewnić małemu dziecku wygodę i bezpieczeństwo podczas snu, warto wybierać naturalne materiały roślinne. Do najpopularniejszych z nich należy bawełna organiczna. Jest ona polecana głównie dlatego, że ma właściwości hipoalergiczne i oddychające, co jest niezwykle isotne dla delikatnej i łatwo ulegającej podrażnieniom skóry niemowlaków. Co ważne materiał ten jest również bardzo łatwy w czyszczeniu.

Dobrą alternatywą dla organicznej bawełny może być bambus. Jest on również wyjątkowo delikatny i nie podrażnia skóry malucha. Ponadto wyróżnia się zdolnością do termoregulacji. Tym sposobem taka pościel zapewnia dziecku doskonałą temperaturę, zarówno podczas gorących, jak i chłodnych dni. Warto również zauważyć, że bambus jest materiałem ekologicznym i tym samym całkowicie przyjaznym środowisku naturalnemu.

Podczas doboru pościeli do łóżeczka, warto zastanowić się również nad materiałem jersey. Jest on bardzo elastyczny i znakomicie dopasowuje się do kształtu każdego materaca. Jersey jest także bardzo miękki. Dzięki temu pościel się nie przemieszcza w łóżeczku i w żaden sposób nie przeszkadza śpiącemu malcowi. 

Rozmiar pościeli do łóżeczka

Czy pościel może być za duża lub za mała do łóżeczka? Jak się okazuje, dobór właściwego rozmiaru jest niezwykle ważny dla zapewnienia dziecku bezpieczeństwa oraz wygody. Zbyt duża pościel może stwarzać zagrożenie uduszenia. Z kolei zbyt mała pościel może nie zapewnić odpowiedniej temperatury i odpowiedniego komfortu podczas snu. Co ważne, według badań, dopasowanie pościeli do rozmiaru łóżeczka oraz wieku dziecka ma wpływ na jakość i długość jego snu. Idealnie dopasowana pościel sprawia, że maluch lepiej śpi i rzadziej się wybudza w nocy. Wyniki badań pokazują, jak ważne jest to, aby rodzice zwracali uwagę także na rozmiar pościeli dla malucha, a nie tylko jej materiał.

Gdzie można kupić bezpieczną pościel do łóżeczka?

Pościel do łóżeczka można zakupić w różnych miejscach, jednak aby być pewnym, że kupuje się wysokiej jakości produkt, który jest całkowicie bezpieczny dla malucha, warto sięgnąć po artykuły z renomowanych sklepów, takich jak KZ. Pościel do łóżeczka ze sklepu KZ jest nie tylko w pełni bezpieczna, ale również umożliwia poprawną cyrkulację powietrza, a także zapewnia maluchowi odpowiednią temperaturę i komfort podczas snu. Stosując tego rodzaju rozwiązanie można być spokojnym o jakość i długość snu dziecka, a także jego bezpieczeństwo i zdrowie. 

Artykuł sponsorowany