Badanie ultrasonograficzne to nic innego jak popularne USG. Z pewnością każdy o nim słyszał, a może nawet doświadczył. Świadczy o tym chociażby informacja, że to najczęściej wykonywane badanie w Polsce. Nic dziwnego, to jedna z najlepszych i najszybszych metod diagnozowania pacjentów. Jak to więc jest z tym USG? Co nam daje, jak działa i gdzie je wykonać?
Jak wygląda badanie ultrasonograficzne?
To bezinwazyjna, najbezpieczniejsza i najszybsza metoda diagnozowania pacjentów. Mogą być jej poddane nawet dzieci. Nie zagraża im w żaden sposób. Samo badanie jest bezbolesne, wszystko dzieje się na powierzchni naszej skóry. Każdy obszar ciała może zostać przebadany.
Zabieg zaczyna się od nałożenia specjalnego żelu w miejscu, które będzie poddane badaniu. Substancja ma za zadanie wspomóc ultradźwięki w przekazie obrazu. Do skóry z żelem przykłada się specjalną głowice. Od razu po zetknięciu ze skórą, obraz z wnętrza pojawia się na ekranie.
Istnieją różne rodzaje badań ultrasonograficznych, niektóre wykonuje się poprzez wprowadzenie głowicy do środka, jak na przykład przy USG pochwy. Oczywiście używa się przy tym innego urządzenia przystosowanego do tej partii ciała. USG pozwala również na obserwację rozwoju płodu. Dzisiejsza technologia pozwala nawet na zdjęcia 3D. Rodzice mogą dostać takie zdjęcie na pamiątkę. To naprawdę cenne wspomnienie i pierwsze zdjęcie pociechy, jeszcze przed jej przyjściem na świat.
Co pozwala wykryć i zbadać USG?
USG to pierwsza faza diagnostyki. Pozwala sprawdzić, jakie zmiany zachodzą w organizmie, i czy wszystko z nim w porządku. Badanie wykonane dobrym sprzętem, przez doświadczonego lekarza, pozwoli wykryć wszelkie niepokojące objawy. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór kliniki, najlepiej prywatnej. Wtedy mamy pewność, że urządzenia używane przy badaniu są najnowszej generacji i ich wyniki na pewno są prawidłowe. Jeśli decydujemy się na badanie USG refundowane, czyli na NFZ, musimy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania. W niektórych placówkach nie możemy też spodziewać się najnowszej generacji sprzętów. Jednak dla wielu to jedyne rozwiązanie, gdyż nie mają pieniędzy na prywatną opiekę medyczną. Często liczy się przy wielu chorobach czas, a diagnostyka USG może pomóc w szybkim rozpoznaniu dolegliwości. Nie warto wtedy oszczędzać na swoim zdrowiu.
USG to pierwsze urządzenie wykorzystywane w profilaktyce antynowotworowej. Często używa się go do wykrycia pierwszych zmian i guzów w piersiach. Dlatego tak popularne jest badanie właśnie tego obszaru ciała. USG wykrywa nawet najmniejsze guzki, co pozwala na szybkie podjęcie leczenia.
USG pomaga wszystkim
Rocznie miliony Polaków korzystają z badań USG. Wiele z nich pozwala działać w odpowiednim czasie i zahamować rozwój choroby. Warto badać się, kontrolować i obserwować swoje ciało. Tylko tak zapobiegniemy rozwojowi chorób i będziemy mogli jak najszybciej zareagować. Nie bądźmy obojętni na nasze zdrowie – badajmy się regularnie!