Choroby płuc to dziś bardzo głośny temat. I trudno się temu dziwić – wszak są to niewątpliwie groźne dolegliwości, które często zagrażają zdrowiu (lub nawet życiu!) pacjentów. Jedną z tego typu chorób jest POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Obecnie zajmuje ona czwarte miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów, a wiele wskazuje na to, że niebawem uplasuje się na pozycji trzeciej. I choć większość z nas stara się dobrze odżywiać i prowadzić zdrowy tryb życia, często to nie wystarcza. Skąd zatem bierze się Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc? Kto znajduje się w grupie ryzyka zachorowania? Czy można ją leczyć? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Przyczyny POChP – Palenie papierosów
Badania wskazują, że obecnie jedną z najczęstszych przyczyn POChP jest palenie papierosów. Nikogo nie powinno to dziwić – wszak papierosy zawierają w sobie ponad 4200 szkodliwych substancji chemicznych! Szacuje się, że aż 90% spośród wszystkich osób cierpiących na POChP to nałogowi palacze. Warto zaznaczyć jednak, iż nie mówimy tu wyłącznie o paleniu czynnym. Najnowsze informacje wskazują bowiem, że palenie bierne jest tak samo szkodliwe dla płuc, jak palenie czynne, a może nawet bardziej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://oddychajmy.pl/, a więc na portalu dla osób zainteresowanych szeroko rozumianą tematyką Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Dowiesz się tu także, jak leczyć POChP.
Pozostałe przyczyny POChP
Palenie tytoniu nie jest jedyną przyczyną POChP, jednak można śmiało stwierdzić, że wyłącznie na nią mamy jakikolwiek wpływ. Pozostałe przyczyny prezentują się bowiem następująco:
- Praca w pyle – Górnictwo i hutnictwo to branże, które charakteryzują się ogromnym zanieczyszczaniem powietrza. To właśnie dlatego pracownicy specjalizujący się w tych zawodach są szczególnie narażeni na ryzyko zachorowania na POChP.
- Zanieczyszczenia przemysłowe – Statystyki wskazują, że aż 6 polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Niestety – zanieczyszczenia przemysłowe i komunikacyjne również są jedną z najczęstszych przyczyn Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
- Predyspozycje indywidualne – Na ryzyko zachorowania są także narażone osoby, które w przeszłości cierpiały na nawracające infekcje dolnych dróg oddechowych. Przyczyną POChP może być także przebyta niegdyś gruźlica lub niedobór enzymu alfa1-antytrypsyny.
Zastanawiasz się, czy grozi Ci Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc? Szukasz informacji, jak leczyć POChP? Koniecznie zajrzyj na stronę https://oddychajmy.pl/kto-moze-byc-w-grupie-ryzyka-pochp/. Znajdziesz tam przydatne informacje na temat grupy docelowej choroby oraz szereg porad.
Podejrzenie POChP – Czy to choroba płuc?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc w pierwszych fazach rozwoju bardzo często nie daje o sobie znać. Objawy jednak prędzej czy później się pojawiają – mimo to zdarza się, że w dalszym ciągu są bagatelizowane przez chorego. Wyróżniamy następujące objawy POChP:
- Przewlekły kaszel – Wstajesz rano, otwierasz oczy i… Kaszlesz? Taka sytuacja powtarza się codziennie od jakiegoś czasu? Uważasz, że to normalne? Niestety – przewlekły kaszel niemal zawsze jest objawem dolegliwości płucnych. Jeśli zatem odczuwasz tego typu objawy, powinieneś koniecznie zainteresować się stanem swojego zdrowia. To może być POChP!
- Przewlekła duszność – Odczuwasz systematyczny brak możliwości złapania powietrza? Czujesz ból w klatce piersiowej? Niestety – to kolejny z podstawowych objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
- Utrata kondycji – Kiedyś byłeś sportowcem, a dziś męczy Cię wejście na czwarte piętro? Obniżona tolerancja wysiłku to kolejny z symptomów, którym charakteryzuje się POChP. Jeśli zatem odczuwasz tego typu objaw, nie bagatelizuj go! Pamiętaj, że im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym lepiej.
Jak leczyć POChP?
Coraz częściej można spotkać się z pytaniem: Jak leczyć POChP? Niestety – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dolegliwością nieuleczalną. Nie oznacza to jednak, że nie można jej leczyć! Leczenie rozumiemy tu jako pozbycie się uciążliwych objawów – choroba w żaden magiczny sposób nie zniknie z naszego organizmu. Pierwszym krokiem do podniesienia komfortu życia chorego jest, oczywiście, pozbycie się nałogów. Cierpisz na POChP i palisz tytoń? Zatem w pierwszej kolejności musisz rzucić palenie papierosów. Niezwykle ważne jest również, aby poprawić jakość swojego życia; powinieneś więcej się ruszać, zdrowiej i regularniej jeść oraz poddać się terapii oddechowej.
Podsumowując…
Wiesz już, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i w jaki sposób się objawia. Przeczytałeś również kilka informacji na temat przyczyn POChP i dowiedziałeś się, w jaki sposób można walczyć z dolegliwością. Jeśli zatem odczuwasz na sobie objawy omawianej przez nas dolegliwości, koniecznie zgłoś się do lekarza w celu wykonania podstawowych badań oddechowych. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, najzwyklejsza spirometria jest w stanie wykazać dokładny stan Twoich płuc i wskazać ewentualne dalsze kroki leczenia.