ArenaZdrowia.pl

Zdrowie, Medycyna, Uroda, Dieta

dentysta
Lifestyle

Wszystko co powinieneś wiedzieć o znieczuleniu w salonie dentystycznym

Salon dentystyczny, prostnice, wiertła stomatologiczne, turbina stomatologiczna, kątnice na samą myśl przynoszą skojarzenia, które często budzą przerażenie. Jednak w obecnych czasach, kiedy profilaktyka stała się powszechna, a również używane środki i narzędzia są na najwyższym poziomie, jest to zbędna obawa. Przy zabiegach, które mogłyby się okazać dla pacjenta bolesne stosowane jest znieczulenie stomatologiczne. Z tego artykułu dowiesz się kiedy jest wykonywane znieczulenie, jak działa i czym jest lignocainum jelfa, czyli poznasz produkty znieczulające i materiały stomatologiczne

Rodzaje znieczulenia i sposób działania

Znieczulenie polega na chwilowym zatrzymaniu przekazu informacji o odczuwanym bólu do mózgu. Dzieje się to poprzez czasowe zablokowanie funkcji nerwu dostarczającego odbierane bodźce. Można je wykonać w różnej postaci. Jedną z wykorzystywanych form jest wstrzyknięcie środka tj. lignocainum hydrochloricum. Jest to substancja, która jest stosowana w znieczuleniu miejscowym, aplikowana w okolicy nerwów znajdujących się w pobliżu leczonego zęba. Warto dodać, że pacjent po zastosowaniu tego tego rodzaju znieczulenia jest całkowicie przytomny. Nie odczuwa jednak bólu. 

Znieczulenie powierzchniowe jest dość powszechnym rozwiązaniem, które polega na zaaplikowaniu aerozolu bądź żelu na powierzchni w obrębie śluzówki jamy ustnej. Jest to patent dla osób, które boją się ukłucia igły, gdyż pozwala na uprzednie znieczulenie miejsca, w którym zostanie ona wbita. W niektórych przypadkach wystarczy samo zastosowanie substancji powierzchniowej. Wśród nich możemy wyróżnić lignocainum żel, który działa już 2-3 minuty po aplikacji przez maksymalnie godzinę. 

W zależności od używanego środka, jego działanie trwa maksymalnie do kilku godzin. W przypadku, gdy przestanie działać w trakcie zabiegu, można zastosować dodatkową dawkę. 

Kiedy wykonuje się znieczulenie i jakie są przeciwwskazania?

Wiemy już w jakiej formie może zostać wykonane znieczulenie. Warto przyjrzeć się teraz, jakie są wskazania do jego zastosowania. Tak naprawdę każdy zabieg dentystyczny, który wiąże się z potencjalnym bólem, możemy wykonać ze znieczuleniem. Dlatego osoby z niskim progiem bólu nie muszą się obawiać. Na konsultacji z dentystą warto o tym wspomnieć, a na pewno do zabiegu zostanie dobrane znieczulenie. Nie muszą martwić się również kobiety w ciąży, gdyż, jeśli przebiega ona prawidłowo i nie są stosowane dodatkowe leki, znieczulenie może zostać bezproblemowo zaaplikowane. 

Dobrą wiadomością jest to, że przeciwwskazań w tym przypadku jest niewiele. Oczywiście, jeśli podczas jakiegokolwiek poprzedniego zabiegu wykryto, że pacjent ma uczulenie na substancję używaną do znieczulenia, to uniemożliwia to przeprowadzenie tej czynności. Warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Osoby, które posiadają różnorodne schorzenia związane z układem krwionośnym, często nie mogą przystępować do znieczulenia. Przed ewentualną wizytą należy skonsultować tę czynność z lekarzem prowadzącym, gdyż niektóre leki zwężające naczynia krwionośne mogą wejść w interakcję ze środkiem znieczulającym. Co więcej, adrenalina przyjmowana przez niektórych pacjentów, może zmniejszyć działanie preparatu, a także wydłużyć czas działania substancji. 

Czy są przypadki, kiedy znieczulenie jest niezbędne? 

Tak, kiedy dentysta musi wykonać bardzo bolesne zabiegi tj. leczenie kanałowe, znieczulenie jest zdecydowanie wskazane. Używa się go również u osób niepełnosprawnych i chorych na takie choroby jak padaczka, u których nawet najmniejszy ból mógłby spowodować pogorszenie się stanu zdrowia.