ArenaZdrowia.pl

Zdrowie, Medycyna, Uroda, Dieta

dentysta
Lifestyle

Drobne akcesoria, o których nie może zapomnieć żaden dentysta

Gabinety dentystyczne muszą spełniać szereg restrykcyjnych wymogów. Szczególnie widać to w ostatnich miesiącach, od kiedy w Polsce i na całym świecie rozpanoszyła się pandemia COVID-19. Możliwość zarażenia koronawirusem jeszcze podniosła już i tak wygórowane standardy higieniczne i sanitarne obowiązujące w placówkach stomatologicznych. Dentyści muszą więc dezynfekować gabinety, przez co mają więcej pracy. W jej ferworze łatwo mogą umknąć braki niewielkich akcesoriów, które są jednak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gabinetu. Przypominamy więc o najważniejszych, bez których wiele zabiegów dentystycznych nie będzie możliwych do przeprowadzenia.

Gdzie najlepiej zaopatrywać się w sprzęt i akcesoria stomatologiczne?

Zanim jednak przejdziemy do listy akcesoriów, warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym można się zaopatrzyć w tego typu elementy. Niektórzy dentyści sprowadzają poszczególne akcesoria czy preparaty stomatologiczne z wąsko wyspecjalizowanych sklepów zajmujących się tylko jedną z gałęzi dentystycznego “przemysłu” bądź kupują je bezpośrednio u producenta.

Można jednak ułatwić sobie sprawę i zamawiać zarówno akcesoria, jak i sprzęt stomatologiczny czy nawet meble do gabinetów w jednym miejscu np. na https://mixdent.pl/pl/. Na rynku można znaleźć bowiem kilka kompleksowo zaopatrzonych hurtowni stomatologicznych, oferujących wszystkie potrzebne produkty. Niektóre działają w formie sklepów internetowych, co jeszcze usprawnia proces zamówienia i pozwala oszczędzić czas potrzebny na ewentualny dojazd i transport.

Jakie drobne akcesoria musi posiadać każdy stomatolog?

Do akcesoriów koniecznych w pracy stomatologa należy jego ubiór i środki zabezpieczające przed kontaktem ze śliną i krwią pacjenta. Należy do nich fartuch, czepki, ale także rękawiczki jednorazowe. Za ochronę twarzy odpowiadają z kolei przyłbice stomatologiczne bądź maseczki ochronne – wszystko zależy od rodzaju zabiegu.

Sam pacjent także powinien mieć w zasięgu ręki akcesoria jednorazowego użytku. Należy do nich kubeczek z wodą oraz chusteczki higieniczne. niezwykle przydatne są także jednorazowe wkłady do spluwaczki, pozwalające na łatwe czyszczenie tego przedmiotu po każdej wizycie w gabinecie.

Wśród drobnych, ale ważnych akcesoriów dentystycznych znajdują się również wszelkiego rodzaju zużywające się końcówki stomatologiczne czy nakładki do narzędzi stomatologicznych. Są wśród nich na przykład paski do formówek, szczotki nylonowe, gumki do czyszczenia kompozytów czy trzymadełka do krążków. Same krążki i paski do kompozytów także trzeba mieć w zasięgu ręki, by sprawnie poradzić sobie z ubytkami. Przy przygotowywaniu uzupełnień nie obejdzie się również bez włókien i wkładów szklanych.

Taśmy, wałeczki, nici

Drobiazgami pozwalającymi dobrać odpowiednie wypełnienia są kalki artykulacyjne. Dentyści czasami korzystają również z nici retrakcyjnych, a także nici przeznaczonych do zszywania ran, na przykład przy zabiegach usuwających zęby. Niektóre uzupełnienia wykonuje się z kolei woskiem – warto mieć kilka opakowań o odmiennych właściwościach – a do polerowania montowanych w jamie ustnej elementów przydadzą się taśmy ścierne. Do tego dochodzi piasek do piaskarek, jak również elementy opatrunkowe. Nieodłącznym wyposażeniem każdego gabinetu są także wałeczki stomatologiczne, które pozwalają na odchylenie warg, a także wchłanianie nadmiaru śliny czy krwi pacjenta w czasie mniej przyjemnych zabiegów. Warto sporządzić listę akcesoriów i regularnie sprawdzać ich stan w gabinecie.