Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Endometrioza – jak sobie z nią radzić?

12 sierpnia, 2019


obiety cierpiące na bardzo bolesne miesiączki często nie wiedzą, że ból może sygnalizować poważną chorobę. Jest nią endometrioza. Dotyka ona coraz więcej młodych kobiet, dlatego wiedza o niej powinna być coraz szerzej znana. Jeśli cierpisz na ból brzucha podczas miesiączki, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Czym jest endometrioza?

Jest to choroba dotykająca wielu młodych kobieta. Dotyczy ona macicy, w której błona śluzowa w nieprawidłowy sposób się łuszczy. Co miesiąc powinna być ona wydalana z organizmu. Jeśli jednak tak się nie dzieje, może oznaczać to, że błona śluzowa nie złuszczyła się w prawidłowy sposób. Mogła osiąść w jamie trzewnej, jajowodzie, jajnikach lub pęcherzu. Jeśli tak właśnie się dzieje, to występuje choroba nazywana endometriozą. Z pozostałości błony śluzowej powstają torbiele lub zrosty.

Endometrioza – objawy

Trudność w rozpoznawaniu choroby, jaką jest endometrioza, polega na niejednoznacznych objawach. Ból brzucha podczas miesiączki nie równa się chorobie, a czasem zdarza się, że kobiety, które nigdy nie narzekały na boleści są już w zaawansowanym stadium choroby. Dlatego każda kobieta powinna wykonywać regularne badania okresowe, aby być spokojne o swoje zdrowe. Endometrioza to bardzo groźna choroba, która może mieć poważne skutki.
W związku z trudnością w rozpoznawaniu choroby, warto zwrócić uwagę na inne czynniki, które mogą nas zaniepokoić. Oprócz bolesnych miesiączek, endometrioza objawia się również bardzo obfitym krwawieniem w trakcie okresu. Trudności z zajściem w ciąże, ból w trakcie kontaktów intymnych, oddawania moczu i kału, w okolicach krzyża również mogą wskazywać na chorobę. Oprócz tych objawów warto zwrócić uwagę na pojedyncze, krótkotrwałe bóle brzucha, biegunki i wzdęcia. Krwawienie z odbytu i pochwy w połączeniu z innymi objawami również może niepokoić.

Endometrioza – leczenie

Na dzień dzisiejszy za najlepszą metodę diagnostyczną, jak i leczenia, jest wykorzystanie laparoskopii. Służy ona do określenia stadium choroby oraz lokalizacji stanu zapalnego. W późniejszym czasie wykorzystuje się ją do usunięcia wszelkich blizn, torbieli i zrostów. W pierwszym stadium podejrzenia endometriozy ginekolog powinien wykonać USG dopochwowe jak i przez jamę brzuszną. Sprawdzony i doświadczony specjalista z powodzeniem będzie mógł określić, czy mamy do czynienia właśnie z ta chorobą.
Przy usunięciu blizn i zrostów metodą laparoskopową kobieta znów może zajść w ciąże. Sam zabieg nie jest bardzo skomplikowany i zwykle trwa dość krótka, pacjentka nie musi nawet zostawać w szpitalu. Inna metodą leczenia jest podanie odpowiednich leków hormonalnych, często antykoncepcyjnych. Taka metoda stosowana jest w zaawansowanym stadium chorobowym.
Endometrioza to poważna choroba, jednak odpowiedni dostęp do informacji i świadomość może obniżyć ryzyko poważnych zachorowań. Należy często się badać i obserwować swój organizm. Wszelkie niepokojące objawy od razu skonsultuj z lekarzem-ginekologiem, który poradzi Ci, co zrobić w danej sytuacji.

admin

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?