Po latach, w których większość osób fascynowała się technologią i syntetyką niemal we wszystkich sferach życia, dziś człowiek znów coraz bardziej docenia naturę i to, co go otacza. Takie podejście dotyczy również nawyków żywieniowych czy poszukiwania preparatów, które mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Stąd w ostatnich latach zwrot między innymi w kierunku różnorakich ziół, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. W takie trendy idealnie wpisuje się rosnące zainteresowanie wyjątkowym ziołem, jakim jest czystek. Jego liście w formie suszu mogą służyć jako baza naparu, który wyróżnia się nie tylko nieszablonowym smakiem, ale przede wszystkim szeregiem ciekawych właściwości. Dlaczego więc warto zainteresować się tą rośliną jeszcze bardziej?
Czystek – w proszku, torebce i doniczce
Pod terminem “czystek” kryje się tak naprawdę cały szereg różnych gatunków krzewów – łącznie jest ich ponad 50. Większość z nich osiąga maksymalnie metr wysokości, ich charakterystycznym elementem są białe, różowe lub purpurowe kwiaty o średnicy kilku centymetrów. Naturalnie rośnie nad Morzem Śródziemnym, a także w Azji Zachodniej. Nic więc dziwnego, że lubi przede wszystkim klimat ciepły.
Z tego powodu trudno go uprawiać w Polsce, choć jego walory jako krzewu ozdobnego są szeroko doceniane. Niektórzy próbują uprawiać go w doniczce. Trzeba jednak pamiętać, że to roślina bardzo wrażliwa na spadki temperatur, a mróz bywa dla niej zabójczy.
Z tego powodu w polskich warunkach czystek jest przede wszystkim znany jako susz roślinny. Otrzymuje się go z liści krzewu, czasami również z dodatkiem zmielonych łodyg. Bywa również pakowany w torebki (sprawdź w sklepie https://swojskapiwniczka.pl/) , w aptekach znajdziemy jeszcze czystek w tabletkach.
Czystek i właściwości naparu z tej rośliny
Najbardziej popularną formą zastosowania czystka są napary w formie herbatki, parzone z suszu tej rośliny. Czemu zawdzięczają swoją dobrą opinię? Najważniejszą substancją obecną w czystku są polifenole. To związki o wyjątkowym działaniu – są one bowiem w stanie neutralizować wolne rodniki, czyli substancje odpowiedzialne za rozwój nowotworów. Poza tym polifenole pomagają w zwalczaniu stanów zapalnych i innych stanów chorobowych. Znajdują zastosowanie w czasie przeziębień. Czystek jest bogaty w polifenole, których zawiera więcej nawet od powszechnie znanej z takich właściwości zielonej herbaty.
Na tym jednak właściwości tego zioła się nie kończą. Napar z czystka może być bowiem pomocny wszelkim osobom, które zmagają się z nadmiernym poziomem tak zwanego “złego” cholesterolu. A to właśnie ta substancja odpowiada między innymi za powstawanie miażdżycy. Picie herbatki z czystka (zamów ją na https://swojskapiwniczka.pl/zdrowa-zywnosc-firmowa) poleca się także osobom cierpiącym na inne dolegliwości związane z naczyniami krwionośnymi.
Ten napar pomaga także w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Pozbycie się ich nadmiaru z organizmu – zwłaszcza metali ciężkich – korzystnie wpływa z kolei na wygląd skóry, która łatwiej radzi sobie wówczas również z gojeniem się ran czy też reakcjami alergicznymi, o czym możesz dowiedzieć się więcej z artykułu https://swojskapiwniczka.pl/pl/n/Czystek-ziele-Herbatka-antywirusowa./53. Jedną z niezwykłych właściwości czystka jest również fakt, że wiele osób uważa, iż jego zapach odstrasza kleszcze. Regularne spożywanie naparu z tego zioła ma w tym pomagać zarówno ludziom, jak i zwierzętom domowym. Medycyna ludowa z południa Europy przypisuje czystkowi jeszcze cały szereg zastosowań – przed wiekami sięgano po niego w przypadku infekcji układu moczowego, problemów z wątrobą i układem pokarmowym, a nawet przy problemach ze stawami.
W jaki sposób zaparzyć napar z czystka?
By w pełni wykorzystać właściwości czystka, trzeba postawić na susz roślinny wysokiej jakości. Najlepiej szukać sprawdzonych producentów, którzy pozyskują liście z ekologicznych upraw. Istotny jest również sposób parzenia naparu. Najlepsze właściwości będzie mieć herbatka z około trzech gramów suszu zalanych szklanką wrzącej wody. Następnie powinna parzyć się pod przykryciem do ośmiu minut. Tak przygotowany napój najlepiej wypić po lekkim przestudzeniu. Niektórzy wykorzystują napary również do robienia inhalacji oraz płukania ust.