ArenaZdrowia.pl

Zdrowie, Medycyna, Uroda, Dieta

menopauza
Zdrowie

Menopauza – ile trwa, etapy, jak sobie z nią radzić

Menopauza to koniec cyklu menstruacyjnego i płodności kobiety. Dzieje się tak, gdy: 

 • Twoje jajniki nie wytwarzają już estrogenu i progesteronu, dwóch hormonów potrzebnych do płodności. 
 • Miesiączka ustała na okres 1 roku. 

Menopauza pojawia się naturalnie wraz z wiekiem. Może jednak nastąpić również w wyniku operacji, leczenia choroby lub choroby. W takich przypadkach, w zależności od przyczyny, menopauza może być nazywana menopauzą indukowaną, menopauzą chirurgiczną lub pierwotną niewydolnością jajników. 

Kiedy się zaczyna? 

Menopauza rozpoczyna się około 51 roku życia, kiedy to następuje naturalnie. Może jednak wystąpić przed ukończeniem 40 roku życia. Jest to tak zwana przedwczesna menopauza. Wiek, w którym rozpocznie się menopauza zależy głównie od twoich genów. 

Jakie są objawy? 

Kiedy menopauza zaczyna się naturalnie, pierwszym objawem może być nieregularny cykl menstruacyjny. Kiedy cykl się rozreguluje, powinien ustąpić całkowicie w ciągu około 4 lat. Możesz również zauważyć następujące objawy: 

 • Wahania nastroju 
 • Niższy popęd płciowy 
 • Uderzenia gorąca 
 • Pocenie się 
 • przyspieszone bicie serca 
 • Bóle głowy 
 • Suchość i bolesność pochwy 
 • Bolesny seks 
 • Kłopoty z zasypianiem 

Niektóre objawy mogą utrzymywać się przez lata i wpływać na jakość życia. 

Jakie są etapy? 

Proces ten przebiega powoli w trzech etapach: 

Perimenopauza. Twoje cykle stają się nieregularne, ale nie ustają. Większość kobiet przechodzi ten etap około 47 roku życia. Nawet jeśli zauważysz takie objawy jak uderzenia gorąca, nadal możesz zajść w ciążę. 

Menopauza. To właśnie wtedy będziesz miała ostatnią miesiączkę. Nie będziesz pewna, czy to już nastąpiło, dopóki nie minie rok bez miesiączki. Uderzenia gorąca, suchość pochwy, problemy ze snem i inne objawy są powszechne na tym etapie. 

Postmenopauza. Ten etap rozpoczyna się, gdy minie rok od ostatniej miesiączki. Kiedy to nastąpi, będziesz określana jako pomenopauzalna do końca życia. Należy pamiętać, że po więcej niż 1 rok bez miesiączki z powodu menopauzy, krwawienie z pochwy nie jest normalne, więc powiedzieć lekarzowi, jeśli masz jakieś ASAP. 

Czy istnieją jakieś testy na menopauzę? 

Najdokładniejszym sposobem na stwierdzenie 

czy menopauza występuje u ciebie, jest obserwowanie swoich cykli miesiączkowych przez 12 miesięcy z rzędu. Pomaga to śledzić swoje miesiączki i zapisywać je na wykresie, gdy stają się nieregularne. Menopauza ma miejsce wtedy, gdy nie miałaś miesiączki przez całe 12 miesięcy. 

 Lekarz może sprawdzić we krwi poziom hormonu stymulującego pęcherzyki jajnikowe (FSH). Jego poziom wzrośnie, gdy twoje jajniki zaczną się wyłączać.  

Jak mogę leczyć objawy?  

Zmiany w stylu życia. Zdrowa dieta i regularny program ćwiczeń pomogą opanować objawy i poprawić swoje zdrowie. To świetny czas, aby wreszcie rzucić stare, niezdrowe nawyki, takie jak palenie papierosów czy picie zbyt dużej ilości alkoholu. Aby pomóc sobie z uderzeniami gorąca, ubieraj się lekko i warstwowo. Unikaj czynników wyzwalających, takich jak kofeina i pikantne potrawy. Jeśli dolega Ci również senność, zainwestuj w budzik świetlny.