ArenaZdrowia.pl

Zdrowie, Medycyna, Uroda, Dieta

najlepszy czas na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego
Lifestyle

Jaki jest najlepszy czas na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego?

Nikt nie może zaprzeczyć, że nasze zęby są jednym z najważniejszych aspektów tego, kim jesteśmy. To właśnie te zęby dodają nam pewności siebie. Zwłaszcza jeśli o nie dbamy i często odwiedzamy dentystę. Należy zauważyć, że nie wszyscy z nas zwracają wystarczającą uwagę na swoje zęby. Jak możemy zadbać o nasze zęby?

Jak możemy zadbać o nasze zęby?

Jesteśmy przyzwyczajeni właściwie tylko do tego, że myjemy zęby na noc w sposób nieefektywny i niedbały. Nie dbamy o dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów czy wybór najlepszej pasty. Często zapominamy o nitkowaniu zębów i stosowaniu dodatkowych płynów do płukania ust. Mogą na nich powstawać przebarwienia, co może być problemem estetycznym.

Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż zęby wydają się mocne i trwałe na zewnątrz, są bardziej podatne na choroby i deformacje niż jakakolwiek inna część naszej jamy ustnej. Większość zębów, które widzimy, to tak naprawdę tylko ułamek reszty. Są to miejsca, w których znajdują się korzenie i nerwy zębów. Są one podatne na wiele chorób. Schorzenia te mogą nie dawać wyraźnych objawów. Stomatolog najprawdopodobniej zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów. Na czym opiera się to badanie?

Co to jest radiogram stomatologiczny?

Badanie rentgenowskie zębów mogą zlecić tylko specjaliści. Często robi się to w celu potwierdzenia lub rozszerzenia diagnozy. Zdjęcia rentgenowskie zębów nie są bolesne ani inwazyjne. Dentysta może wyraźniej zobaczyć wnętrze dziąseł. Dzięki temu dentysta może zobaczyć korzenie i nerwy, które mogą nie być widoczne. Do wykonania badania rentgenowskiego zębów używa się aparatu rentgenowskiego. Osłony są zakładane na pacjenta, aby promieniowanie nie przenikało do ciała. Pacjent musi się szeroko uśmiechnąć, a aparat wykona zdjęcie rentgenowskie. Takie zdjęcie rentgenowskie wyraźnie przenika przez skórę, dziąsła, a fotografuje jedynie korzenie i nerwy. Dzięki temu badaniu stomatolog może zbadać „ukryte” obszary zębów, a nawet ocenić ich stan. Pacjenci z paradontozą i innymi schorzeniami, które bezpośrednio wpływają na korzenie zębów, również będą potrzebowali stomatologicznego zdjęcia rentgenowskiego.

Czy warto wykonać zdjęcie rentgenowskie zębów?

Stomatolog zawsze zleci wykonanie badania RTG zębów. Może mieć ku temu określone powody. Warto wykonać zdjęcia rentgenowskie zębów zaraz po ich wyrznięciu się. Aby mieć pewność, że nie wyrządzą one szkody innym zębom, warto wykonać badanie RTG zębów mądrości. Zarówno zapalenie przyzębia, jak i próchnica mogą być leczone za pomocą zdjęć rentgenowskich. Ważne jest, aby wspomnieć swojemu dentyście o chęci wykonania badania rentgenowskiego w przypadku uporczywego lub nawracającego bólu zęba.

Jak można się przygotować do badania?

Do badania rentgenowskiego zębów nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ważne jest, aby przed wykonaniem radiogramu zachować odpowiednią higienę jamy ustnej. Warto poświęcić czas i wysiłek na prawidłowe szczotkowanie zębów. 

RTG stomatologiczne w Krakowie powinna wykonać renomowana, doświadczona klinika stomatologiczna. Specjaliści doskonale wiedzą, jak osłonić pacjenta przed nadmiernym promieniowaniem rentgenowskim oraz jak wykonać takie zdjęcia, aby były jak najbardziej czytelne dla stomatologa.