ArenaZdrowia.pl

Zdrowie, Medycyna, Uroda, Dieta

Dieta Zdrowie

Dieta po zawale

Zawał to bardzo poważne przejście dla całego organizmu. Osoby, które go przeszły do końca życia muszą uważać na swoje zdrowie jeszcze bardziej, niż przedtem. Szczególną uwagę należy poświęcać na dietę, która jest ściśle usystematyzowana. Nie należy się jednak jej bać, jest bardzo szeroka i pozwala na przygotowanie pysznych posiłków. Oto, jak powinna wyglądać dieta po zawale.

Lekko, zdrowo i smacznie – dieta po zawale

Jak wiadomo do zawału przyczynia się zła dieta i odkładanie cholesterolu w tętnicach naszego organizmu. Dlatego też nasze posiłki powinny być wolne od niezdrowych tłuszczy, lekkie i odżywiające. Nie warto poświęcać cennych kalorii na alkohol i fastfood. Przede wszystkim należy używać dużo warzyw i owoców. Dostarczają nam wiele dobrego – witaminy, minerały, składniki odżywcze. Starajmy się, aby przy każdy posiłku znajdował się chociaż jeden owoc lub warzywo. Szczególnie nasze, polskie, kupione na placu. Sezonowe warzywa i owoce będą najlepsze, gdyż mamy pewność, skąd pochodzą i że są naturalnie sadzone.
Oczywiście nie z samych owoców i warzyw powinna składać się dieta. Wybierajmy jednak do niej wszystko, co jest lekkie i chude. Jeśli chodzi o mięso, najlepsze będzie jasne, z kurczaka lub indyka. Tłuste mięsa nie wchodzą w grę, gdyż będą odkładać się w postaci złego cholesterolu. Pieczywo powinno być ciemne, a do smarowania najlepiej użyć jedną z popularnych margaryn o obniżonej zawartości tłuszczu.

Jak przygotowywać posiłki dla osoby po zawale?

Najlepiej sprawdzą się potrawy gotowane i robione na parze. Mamy wtedy pewność, że nie dostarczamy wraz z posiłkiem niepotrzebnych tłuszczy z masła lub oleju. Nie należy jeść potraw smażonych, a już na pewno przyrządzanych w głębokim tłuszczu! W diecie pozawałowej nie powinno używać się zbyt dużo soli. Jak więc wydobyć smak z potraw? Zacznijmy używać więcej przypraw! Pozwolą na stworzenie naprawdę ciekawych połączeń smakowych. Oregano, bazylia, papryka – jest z czego wybierać!
W pierwszych dniach nowego odżywiania dobrym pomysłem jest zasięgniecie pomocy lekarskiej. Specjalista z pewnością zaleci nam zdrową dietę, która będzie odpowiednio dobrana do naszej osoby.

Czego unikać w diecie pozawałowej?

Oprócz tłuszczy i soli należy wystrzegać się również kofeiny. Wpływa ona na ciśnienie krwi w organizmie, a co za tym idzie, jest bardzo niebezpieczna dla osoby, która przeszła zawał. To samo tyczy się cukru. Jego nadmiar jest bardzo niezdrowy. Przyczynia się do tycia, a z tym wiąże się odkładanie tłuszczu w organizmie. Osoby po zawale nie mogą sobie na to pozwolić
Są jednak rzeczy, które wręcz aż powinniśmy przyjmować. Jest to błonnik, który przyspiesza metabolizm i przemianę materii. Nie pozwala na odkładanie się niezdrowych tłuszczów. Same posiłki powinny być małe, ale częste. Około 5-6 dań na dzień. Stosując się do lekkostrawnej, zdrowiej diety, możemy być spokojni o nasz organizm. Po zawale bardzo ważne jest dbanie o siebie. Dieta to fundament powrotu do zdrowia oraz odnowienia sił witalnych. Warto jej przestrzegać, choć może być to czasem trudne!