W okresie pandemii wielu z nas dobrze poznało temat odkażania. Co to jest dezynfekcja? Przybliżamy jej definicję i wskazujemy miejsca w których najczęściej wykorzystuje się urządzenie do dezynfekcji.
Co to jest dezynfekcja?
Dezynfekcja – co to i czym się różni od sterylizacji? Dezynfekcja to proces w którym usuwa się dużą część bakterii, drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych. Nie zapewnia ich całkowitego pozbycia się, a jedynie ograniczenie. Proces sterylizacji różni się między innymi pod tym względem, że gwarantuje całkowite usunięcie form przetrwalnikowych drobnoustrojów.
Gdzie wykorzystuje się urządzenia do dezynfekcji? Branża medyczna
Lekarzom stomatologom czy pracującym w gabinetach zabiegowych temat stałej dezynfekcji jest bardzo bliski. Zabiegi medyczne muszą przecież odbywać się w całkowicie bezpiecznych warunkach. Branża medyczna wykorzystuje do dezynfekcji pomieszczeń zarówno urządzenia do dezynfekcji parowej jak i lampy generujące zabójcze dla drobnoustrojów promieniowanie UV. Najpopularniejsze w branży medycznej są sterylizatory parowe zwane autoklawami. Wszechobecna w takich miejscach są również płyny dezynfekujące na bazie alkoholu, aldehydów czy utleniaczy.
Urządzenia do dezynfekcji w produkcji żywności i gastronomii
Tam gdzie jest jedzenie nie ma miejsca na brak higieny. Hale produkcyjne w branży żywności od zawsze wymagają stosowania metod dezynfekcyjnych zapewniających bezpieczeństwo konsumentów. Wciąż największą popularnością cieszy się dezynfekcja chemiczna. W ostatnich latach jednak coraz częściej wybierane urządzenie do dezynfekcji powierzchni to lampa z promieniami UV.
Także obiekty gastronomiczne wyposażają się w urządzenia do dezynfekcji. Stosowane w restauracjach metody to na przykład dezynfekcja parowa, przy której konieczny jest specjalny sprzęt. Sucha para świetnie niweluje wszelkie wirusy i bakterie, na przykład pałeczki salmonelli prowadzące do zatruć pokarmowych. Podczas pandemii na środku sali restauracyjnej stanęły także dobrze nam znane urządzenia do dezynfekcji rąk – dozowniki z płynami odkażającymi.
Urządzenia do dezynfekcji – wszechobecne!
Od wybuchu pandemii koronawirusa coraz częściej znaleźć miejsce publiczne, w którym nie stałoby najprostsze urządzenie do dezynfekcji rąk – dozownik płynu odkażającego. Dozowniki spotykamy najczęściej w wersji wymagającej naciśnięcia dźwigni. Innym, bezpieczniejszym i bardziej nowoczesnym modelem są bezdotykowe dozowniki. Wystarczy wsunąć dłoń, a w sekundę znajdzie się na niej odmierzona dawka środka dezynfekującego.
Czy stare metody dezynfekcji są skuteczne?
Urządzenia do dezynfekcji zyskują na popularności w ostatnich latach. Wciąż jednak w miejscach gdzie nie gromadzą się tłumy z reguły głównym ,,sprzętem do dezynfekcji” są ściereczki, płyn i mydło. Skuteczność klasycznych metod zależy przede wszystkim od nas.
Odkażanie rąk przy wejściu, przecieranie odkażaczem powierzchni po każdorazowym dotknięciu może być bardzo uciążliwe. Niestety, zachowanie pełni bezpieczeństwa użytkowników otoczenia wymaga samodyscypliny, której nie posiada wiele osób. Niektórzy klienci wchodząc do sklepu ostentacyjnie ignorują stojące na środku sali urządzenie do dezynfekcji rąk. Inni – na przykład pracownicy biurowi – zapominają o konieczności przetarcia po sobie powierzchni użytkowej.
Jeżeli dezynfekcyjny rygor jest przestrzegany przez wszystkich, tradycyjne zabezpieczenie w postaci mydła i sprzątanie z użyciem środków odkażających powinno wystarczyć tam, gdzie nie przebywa równocześnie wiele ściśniętych osób. Środki o wysokim stężeniu alkoholu lub bazujące na bakteriobójczych związkach chemicznych są bardzo skuteczne w kwestii zwalczania drobnoustrojów. Niemniej, w kwestii osobistego dbania o dezynfekcję rąk i powierzchni, jako społeczeństwo musimy się jeszcze wiele nauczyć.