ArenaZdrowia.pl

Zdrowie, Medycyna, Uroda, Dieta

Zdrowie

Rozległy zawał serca

Choroby serca są jednymi z najpoważniejszych i najcięższych ze wszystkich znanych człowiekowi dolegliwości. Nic dziwnego, serce wraz z mózgiem to najważniejsze organy w ciele każdego z nas. Dlatego zawał jest tak groźny i niebezpieczny. Zagraża naszemu życiu, a wystąpić może nawet u młodego człowieka. Jak się uchronić, jak o siebie dbać i czym jest rozległy zawał serca?

Czym jest rozległy zawał serca?

Zawał serca to inaczej zawał mięśnia sercowego to nic innego jak martwica. Dochodzi do niej przez zatkanie się jednej z tętnic wieńcowych. Przez to krew nie dociera do serca, następuje martwica. Nie zawsze jednak zawał jest rozległy. Wszystko zależy od obszaru, który objęło niedokrwienie.
Jeśli mówimy o rozległym zawale serca, to mamy do czynienia z miażdżycą. To z jej powodu dochodzi do martwicy. Miażdżyca to odkładający się cholesterol na ściankach tętnic, który nagromadzony doprowadza do ich zatkania. Krew przestaje docierać w odpowiedniej ilości do serca. Osoba zaczyna się dusić i odczuwać kłucie w sercu. To pierwsze objawy zawału serca. Z początku taką „dławicę” odczuwa się tylko po wysiłku fizycznym lub w momencie zdenerwowania lub stresu. W kolejnych etapach rozwoju miażdżycy napady są coraz częstsze.
Według badań najbardziej narażonymi na zawał osobami są mężczyźni w okresie między 45 a 55 rokiem życia. W grupie ryzyka znajdują się także osoby starsze. Trzeba być czujnym, gdyż u każdego zawał ma inne objawy. Czasem nie ma ich w ogóle i ciężko zauważyć jakiekolwiek zmiany w zachowaniu lub samopoczuciu.

Co robić, gdy wystąpią objawy zawału serca?

W pierwszym etapie rozwoju choroby ważne jest szybkie działanie. Od razu powinno udać się do lekarza. Kiedy rozpozna on miażdżycę, poda odpowiednie leki. Z pewnością pacjent otrzyma nitroglicerynę. Ma ona za zadanie rozszerzyć tętnice. Krew będzie mogła przepłynąć i dostać się do serca.
Dławica to pierwszy, poważny objaw poprzedzający rozległy zawał serca. Może trwać do 20 minut, jeśli jednak przekroczy ten czas, dochodzi do zawału. Nawet pomimo podania nitrogliceryny. Oznacza to, że po prostu została za późno podana.

Profilaktyka zawału serca

Choroby serca są spowodowane przez niezdrowy styl życia. Niewłaściwe odżywianie, stres, mało odpoczynku i używki mają bardzo zły wpływ na cały organizm. W szczególności na serce. Jeśli chcemy uniknąć chorób, a przede wszystkim zawału serca, musimy zmienić swoje nawyki. Papierosy i inne używki muszą natychmiast odejść w zapomnienie. Niezdrowa dieta zastąpiona zostanie przez zbilansowane i bogate w składniki odżywcze posiłki. Należy znaleźć chwilę dla siebie, na relaks, ale również aktywność fizyczną. W zdrowym ciele zdrowy duch!
Jeśli cierpimy na cukrzycę, otyłość, spożywamy nadmierną ilość niezdrowych tłuszczy, to jesteśmy w grupie ryzyka. Cholesterol z pewnością odkłada się w naszych tętnicach. Należy zacząć korzystać z porad dietetyka i diabetyka. Ułożą oni dietę specjalnie dla nas. Doradzą, czego należy unikać i jak uchronić się przed zawałem serca. Nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty, bo może chodzić o nasze życie.