ArenaZdrowia.pl

Zdrowie, Medycyna, Uroda, Dieta

Lifestyle

Toniki i mgiełki – letnia forma, całoroczna skuteczność

Latem wieloetapowe rytuały pielęgnacyjne, jakich nauczyły nas Koreanki, tracą na popularności na rzecz szybkiego odświeżenia i jednoczesnej ukierunkowanej terapii niedoskonałości, zapewnianych przez toniki.

Lekcja chemii przed lustrem

Stosowanie kremu, maski, czy serum to naturalny, nieodzowny element naszej codzienności. Przemywanie twarzy tonikiem po każdym umyciu – ta czynność ma znacznie węższe grono zwolenników. Przypomnijmy zatem dlaczego warto sięgać po toniki.

Toniki z definicji mają za zadanie przywracać skórze prawidłowy zakres pH, odświeżać, oczyszczać, redukować uczucie napięcia, łagodzić. pH – parametr przywodzący na myśl dawno zapomniane lekcje chemii – w przypadku skóry powinno być kwaśne, w zakresie od 4,5 do 5,5. pH skóry jest różne w zależności od obszaru ciała, warstwy skóry, wieku, fototypu skóry i wpływu czynników zewnętrznych – pielęgnacji i produktów stosowanych do mycia.

Dlaczego prawidłowe pH skóry jest istotne? Zbyt wysokie wartości prowadzą do hydrolizy lipidów cementu międzykomórkowego, a tym samym zaburzenia spójności warstwy rogowej naskórka i funkcji barierowych skóry. Dysfunkcja bariery skórnej prowadzi do przewlekłej suchości skóry, podrażnień, wnikania do wnętrza skóry zanieczyszczeń i patogennych mikroorganizmów, przyczyniających się do rozwoju stanów zapalnych. Kwaśne pH skóry przeciwdziała rozwojowi bakterii chorobotwórczych, odstępstwa od fizjologicznego zakresu pH skutkują ryzykiem wzrostu ich aktywności.

Mgiełka o wielkiej mocy

Tonik w postaci mgiełki to idealne rozwiązanie na lato. Pozwala szybko odświeżyć skórę w podróży jak i w skwarze miasta, błyskawicznie usunąć pot, pyłki i inne zanieczyszczenia osadzające się na skórze podczas wakacyjnych aktywności.

Lekka forma nie wyklucza skuteczności działania, wręcz przeciwnie – toniki zawierają składniki aktywne celowo dobrane do potrzeb skóry, dla jakiej są przeznaczone.

toniku do skóry wrażliwej znajdziemy m.in. kwas hialuronowy i prebiotyki. Ostatnie lata w kosmetologii przyniosły szereg badań wskazujących na istotną rolę mikrobiomu w prawidłowym funkcjonowaniu skóry jako bariery chroniącej przed wpływem środowiska zewnętrznego. By wspomagać funkcjonowanie stratum microbiotum – warstwy pożytecznych, komensalnych bakterii bytujących na naszej skórze warto wybierać toniki z prebiotykiem w składzie. Prebiotyk reguluje równowagę współistniejących ze sobą na powierzchni skóry korzystnych i patogennych bakterii, dzięki czemu zapobiega zaczerwienieniom, podrażnieniom i swędzeniu skóry. Często spotykanym w dermokosmetykach prebiotykiem jest inulina. Surowiec ten pod względem budowy chemicznej jest węglowodanem, pozyskuje się go z korzenia cykorii. Inulina zapobiega powstawaniu zaczerwienień, przywraca prawidłową barierę ochronną skóry, stymuluje rozwój pożytecznych dla skóry mikroorganizmów, a jednocześnie nie wpływa na bakterie pasożytnicze.

Lato jest trudnym czasem dla skóry naczyniowej. Wysoka temperatura i wysiłek fizyczny rozszerzają naczynia krwionośne, utrwalają widoczne „pajączki”, dlatego też skórze naczyniowej warto poświecić dłuższą chwilę uwagi i włączyć do pielęgnacji tonik. Typową cechą cery naczyniowej jest kruchość naczyń włosowatych, pociągającą za sobą tendencję do powstawania siniaków i mikrowylewów. Rozwiązanie tego problemu przynosi witamina C. Królowa witamin – jak można by ją określić, poprawia mikrokrążenie krwi, co daje w efekcie lepsze odżywienie i dotlenienie komórek skóry. Zwiększa mechaniczną odporność ścian naczyń włosowatych, warunkuje prawidłowy przebieg procesu syntezy kolagenu, a tym samym sprzyja poprawie elastyczności i jędrności skóry, poprawia strukturę skóry dzięki czemu rozszerzone naczynka są mniej widoczne. Cennym źródłem witaminy C jest acerola (wiśnia z Barbados) stosowana w tonikach, serum i esencjach.

Działanie łagodzące i kojące toników zapewniać będzie m.in. d-pantenol, powszechnie nam znany z kosmetyków łagodzących oparzenia słoneczne. D-pantenol nawilża, przyspiesza regenerację naskórka, przeciwdziała zaczerwienieniom, podrażnieniom, łagodzi uczucie ściągnięcia suchej skóry, ujednolica koloryt, pobudza namnażanie fibroblastów, co przekłada się na jędrną, gładką, pozbawioną zmarszczek cerę.

Składniki aktywne toników dobrane odpowiednio do potrzeb danego typu skóry zapewniają poprawę nawilżenia, sprzyjają funkcjonowaniu skóry jako bariery ochronnej, niwelują niedoskonałości. Dzięki wygodnej formie aplikacji toników jaką jest mgiełka, możemy stosować je w każdych warunkach, również w trakcie wakacyjnych wojaży.