ArenaZdrowia.pl

Zdrowie, Medycyna, Uroda, Dieta

Uroda Zdrowie

Atopowe zapalenie skóry – leczenie i objawy

Atopowe zapalenie skóry to choroba dotykająca wiele osób w każdym wieku. Zaczyna się niewinnie, wydaje nam się, że to zwykła przejściowa wysypka. Skóra delikatnie zaczerwieniona, czasem łuszcząca się. Niewiele osób wie, że może to być początek poważnej choroby AZS. Jednak można z tym walczyć i się wyleczyć.

Jak wygląda atopowe zapalenie skóry?

Najczęściej choroba dotyka małe dzieci. Jednak wielu dorosłych również boryka się z tym problemem. Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, przysparza o duży dyskomfort. Do tego wygląda bardzo nieestetycznie i obniża samoocenę chorego. Trzeba z tym walczyć.
AZS objawia się przez zmiany miejscowe na skórze, pogrubienie i osłabienie elastyczności. Miejsca objęte chorobą mogą być zaczerwienione, swędzące, a nawet piekące. W skrajnych przypadkach skóra rogowacieje, łuszczy się, a spod spodu wydostaje się płyn. Najczęściej atopowe zapalenie skóry obejmuje dłonie i ręce, ale może wystąpić również w innych miejscach na ciele.

Jak powstaje atopowe zapalenie skóry?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną powstawania zmian skórnych jakimi jest AZS. Podejrzewa się, że może być to pewnego rodzaju choroba autoimmunologiczna. Reakcja na nietolerancje pokarmową lub zanieczyszczenia w powietrzu. Również alergie mają wpływ na powstawanie zmian na skórze. Alergicy to grupa szczególnie narażona na AZS. Przy kontakcie z alergenami, obojętnie, czy przy inhalacji, jedzeniu czy też dotyku, mogą powstać zmiany skórne. Jest to nic innego jak reakcja alergiczna organizmu. Co więcej udowodniono naukowo, że choroba jest dziedziczna, a więc ma podłoże genetyczne. Jednak badania wciąż trwają aby ustalić dokładny charakter AZS.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Od razu, gdy zauważymy zmiany na naszej skórze, udajmy się do dermatologa. Określi on, czy mamy do czynienia z AZS. Wtedy zostanie wprowadzona odpowiednia kuracja. Choroba, jaką jest AZS, często nawraca, dlatego zawsze trzeba mieć w zanadrzu odpowiednie lekarstwa i kremy, które uchronią przed rozwojem zmian. W leczeniu AZS stosuje się przede wszystkim produkty, które mają zabezpieczyć skórę objętą chorobą przed czynnikami zewnętrznymi, aby nie miała ona szansy się rozwinąć. W bardzo zaawansowanych przypadkach może być konieczne użycie miejscowo kremów ze sterydami. Jednak samo leczenie w głównej mierze opiera się na zapobieganiu i chronieniu delikatnych miejsc. W przypadku podłoża choroby na tle alergicznym warto unikać kontaktu z alergenami, aby nie podrażniać schorzeń. W określeniu, co wywołuje zmiany skórne, pomoże nam wykonanie testów u alergologa. Będziemy mieć pewność, czego należy unikać, a co nie jest dla nas szkodliwe.
Atopowe zapalenie skóry to żaden wstyd, dotyka ono wielu ludzi. Należy jednak odpowiednio działać, aby choroba nie rozprzestrzeniała się i nie uprzykrzała nam życia. Stosując się do zaleceń lekarza oraz systematycznie korzystając z kremów i lekarstw z powodzeniem pozbędziemy się AZS z naszego życia. Odpowiednio dobrana terapia to gwarancja sukcesu.