ArenaZdrowia.pl

Zdrowie, Medycyna, Uroda, Dieta

Lifestyle Uroda

Kosmetyki naturalne – co wybrać?

W dzisiejszych czasach odchodzi się od chemii, wszelkich niepewnych składów i stawia się na naturalność. W jedzeniu, piciu, stylu życia jak i pielęgnacji. Jest to oczywiście świetny wybór. Mamy wtedy pewność, że nasza skóra dostanie tylko to, co jest jej potrzebne. Nie zawsze jednak wiadomo, co będzie najlepsze dla nas i jak powinien wyglądać naturalny skład. Oto kilka ważnych lat w temacie kosmetyki naturalne.

Dobre z natury, czyli co powinno znaleźć się w składzie kosmetyków?

Nie wszystkie firmy reklamujące się jako „naturalne” mają rzeczywiście czyste skład. Dlatego warto być czujnym i na własną rękę sprawdzać wszelkie informacje. Jednak aby to uczynić, trzeba posiadać chociaż podstawowe informacje na temat odpowiednich składników w naturalnych kosmetykach.
Trudność w rozpoznawaniu prawdziwych naturalnych kosmetyków polega na tym, że nie są one jasno określone. Przyjęło się, że nazywa się tak produkt w przynajmniej 95% składający się ze składników pochodzenia naturalnego. W skład tej liczby powinno wchodzić dodatkowo 70% składników organicznych.
Nie tylko zawartość, ale również opakowanie wskazuje nam, czy firma rzeczywiście podchodzi do tematu „naturalności” poważnie. Otóż, tworzywo, z których są wykonywane, powinno być biodegradowalne i pochodzić z recyklingu. Natura zapakowana w plastik to nie to, co chcemy kupić.
Co jeszcze warto wiedzieć o składzie? Nie każdy ma świadomość, że kolejność wymieniania poszczególnych składników ma znaczenie! Są one wypisane od tego, którego jest najwięcej, aż do tego, którego jest najmniej. A więc na samym końcu powinny znaleźć się najmniej potrzebne elementy, jak barwniki, substancje zapachowe lub konserwanty. W pierwszej kolejności powinny występować substancje aktywne oraz woda.

Czy warto kupować kosmetyki naturalne?

Może się wydawać, że prawie 100% natury kosztuje bardzo dużo. Nic bardziej mylnego! Na rynku dostępnych jest wiele marek, które niskim kosztem oferują naprawdę dobre jakościowo produkty. Wystarczy poszukać w internetowych drogeriach lub stacjonarnie. W wieku miejscach w mieście można poradzić się ekspedientek, które z pewnością chętnie podziela się swoją wiedzą z zakresu naturalnych kosmetyków.
Jednak, jak z każdym produktem używanym na skórze, trzeba uważać. Nawet naturalne kosmetyki mogą wywołać reakcję alergiczną. Najlepiej kierować się specyfiką poszczególnych produktów. Stosujmy te, które przeznaczone są do naszego typu skóry. Dla szczególnie wrażliwych i podatnych na alergie osób wybierajmy najdelikatniejsze i z jak najkrótszym składem, bez składników o mocnym działaniu.

Kosmetyki dobre z natury

Rozpoczynając naszą przygodę z kosmetykami naturalnymi warto skorzystać z porad osób pracujących w drogerii lub kosmetyczki. Dobiorą one najlepsze produkty dopasowane do rodzaju naszej cery oraz podpowiedzą, czego szukać w dobrym składzie. Unikniemy tym sposobem wydawania pieniędzy w błoto, czyli na nietrafione kosmetyki. Sama natura z pewnością będzie miała dobroczynny wpływa na naszą cerę, nawet najbardziej problematyczną.