ArenaZdrowia.pl

Zdrowie, Medycyna, Uroda, Dieta

Lifestyle Zdrowie

Duszności – walka z zanieczyszczeniami

Wiele z nas z pewnością odczuwa problemy z oddychaniem, duszności i męczący kaszel. Niestety, XXI wiek rządzi się prawami zanieczyszczeń i problemów z czystym powietrzem. W wielu dużych miastach problem smogu jest nie do zwalczenia. Warto jedna poznać sposoby, które pomogą w walce z nieświeżym powietrzem oraz zwalczą męczące duszności.

Świeże powietrze – nasze zdrowie

W Polsce stan powietrza woła o pomstę do nieba. Niestety, walka ze smogiem idzie bardzo ciężko. W wielu miastach wprowadzono zakaz palenia węglem w piecach, kominkach i innych miejscach. Ludzie często zamieniają auto na rower lub komunikację miejską. Powstały specjalne parkingi „Park&Ride”. Można na nich zostawić swój samochód i przesiąść się na tramwaj lub autobus. W wielu miastach jeżdżą pojazdy hybrydowe. Jednak sami również musimy podjąć działanie w trosce o czyste powietrze. Przyłączmy się do rowerowej drużyny i zaprzestańmy palenia węglem lub opałem.

Jak zwalczyć męczące duszności?

Jest kilka artykułów i produktów, które stają do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Choć nie zdziałają cudów w całym mieście, to nasze płuca i domy nam za to podziękują! Warto zainteresować się artykułami do oczyszczania powietrza, maskami i różnymi akcesoriami.
Jednym z popularnych produktów w okresie jesienno-zimowym są maski antysmogowe. Niestety, najczęściej wymagają bardzo częstej wymiany filtra przy tak dużym zanieczyszczeniu. Koszt wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. A sam filtr to kolejny wydatek. Jednak w okresie wczesnej jesieni można zabezpieczyć swoje płuca przed zanieczyszczeniami z powodzeniem.
Mieszkania potrzebują być wietrzone. Jednak jak otworzyć okno, kiedy na zewnątrz szaleje smog? Z pomocą przychodzą oczyszczacze powietrza. Te niepozorne maszyny w różnych rozmiarach potrafią oczyścić nawet kilka pomieszczeń na raz. Filtr nie potrzebują być bardzo często wymieniane. Mogą mieć dodatkowe opcje nawilżania powietrza. Są dość ciche i nie przeszkadzają w spaniu czy odpoczynku.

Styl życia ma duży wpływ na zdrowie

Choć zanieczyszczone powietrze z pewnością sprawia najwięcej kłopotu, to warto również przyjrzeć się swojemu trybowi życia. Brak ruchu, palenie papierosów, mało czasu spędzonego na zewnątrz. Jest wiele czynników które mogą przyczynić się do powstania u nas duszności. Przede wszystkim rzuć palenie! Kaszel palacza to bardzo powszechny problem, a samo palenie nie ma w sobie nic dobrego. Aktywność fizyczna ćwiczy naszą kondycję i wspomaga wydolność oddechową. Warto więc zacząć biegać lub zapisać na zajęcia fitness czy też siłownię. W lecie i na wiosnę powietrze jest w dużo lepszym stanie, a wyjazd na wieś, nad morze lub w góry z pewnością dostarczy odpowiednią dawkę tlenu.
Jak widać duszności to problem XXI wieku, ale możemy z nim walczyć. Warto zmienić swój styl życia i rozpocząć walkę o lepszy stan powietrza w swoim mieście. W krótkim czasie zauważysz poprawę kondycji oraz lepsze samopoczucie. Nie zwlekaj i zacznij już dziś!