ArenaZdrowia.pl

Zdrowie, Medycyna, Uroda, Dieta

Uroda Zdrowie

Najlepsze witaminy dla naszego organizmu

Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu, a co za tym idzie, nas samych, jest odpowiednia dawka witamin. To one mają największy wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Jeśli jest ich za mało w organizmie, zaczynamy odczuwać dyskomfort, a nawet zapadamy na różne choroby, takie jak anemia. Warto poznać najlepsze witaminy, które będą idealne dla naszego organizmu.

Najlepsze witaminy dla każdego

Każdy organizm jest inny, dlatego ciężko jednoznacznie wybrać jeden zestaw witamin, które sprawdzą się u każdego. Wiele zależy od klimatu, w którym jesteśmy, trybu życia, pracy, czy codziennego odżywiania. Aby dobrać odpowiednie witaminy, które musimy przyjmować, musimy zasięgnąć porady lekarskiej lub przyjrzeć się własnemu zdrowiu. Organizm z pewnością daje nam wiele wskazówek odnośnie tego, czego mu brakuje. A to ważny element doboru witaminowej diety.
Nie każda witamina musi być uzupełniona. Być może nasza dieta, aktywność i inne czynniki dostarczają jej w wystarczającej ilości bez dodatkowej suplementacji. Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badań. Morfologia krwi pozwoli sprawdzić, których czynników brakuje w organizmie. Wtedy możemy rozpocząć wprowadzanie rozwiązań do naszej diety.

Jaką dietę stosować?

Najlepszym źródłem witamin zwykle są tłuszcze, owoce, warzywa i różnego rodzaju nasiona oraz orzechy. Istnieją również tak zwane „super foods”, czyli super żywność , które są wprost bombami witaminowymi. Nie należy z nimi przesadzać, gdyż ich przedawkowanie może skutkować hiperwitaminozą. Najlepsze witaminy to te, które mają największy wpływ na nasze samopoczucie, kondycję ciała, włosów i paznokci oraz zdrowie. Skąd je czerpać?
Jednym z super food są nasiona chia, inaczej zwane szałwią hiszpańską. Już 3 łyżeczki dziennie dostarczają pełnej dawki witaminy B3 i E. Oprócz tego zawierają wiele innych składników odżywczych.
Naszym polskim super food jest na przykład dynia! Już jedna szklanka puree zawiera aż siedmiokrotną dzienną dawkę zapotrzebowania na witaminę A! Do tego aż 10 miligramów witaminy C. Innym, coraz bardziej popularnym super jedzeniem jest jarmuż. Zawiera aż pięć witamin: A, K, C, B i E. To naprawdę super pożywienie, które pokrywa wiele dziennego zapotrzebowania na wiele składników!

Suplementacja, czy jedzenie?

Oczywiście najprostszą drogą do pokrycia dziennego zapotrzebowania na witaminy jest korzystanie z suplementacji. W aptekach znajdziemy wiele tabletek, kapsułek czy nawet syropów, które mają za zadanie pokryć wszelkie niedobory. Jest to bardzo łatwe wyjście, ale witaminy naturalne to zdecydowanie lepsza opcja. Oczywiście, trzeba poświęcić czas na przygotowanie posiłków, zakupy i zdobywanie wiedzy z tego zakresu, ale satysfakcja jest znacznie większa. Zdrowa dieta nigdy nie będzie zastąpiona przez sztuczną suplementację. Jest ona podstawą do prawidłowego funkcjonowania. Warto spróbować i zagłębić się w temat zdrowia. Najlepsze witaminy o te, które bierzemy z naturalnych składników!