Ból kręgosłupa towarzyszy wielu z nas. Powody są różne: praca fizyczna, dźwiganie ciężarów, opieka nad dzieckiem. Choć nie zawsze ból jest silny, to nie należy go lekceważyć. Jeśli nie zasięgniemy porady specjalisty, może to skończyć się naprawdę źle. Co więc zrobić już przy pierwszych objawach bólu kręgosłupa?
Skąd bierze się ból kręgosłupa?
Kręgosłup może boleć na tle genetycznym. Jeśli więc nasi dziadkowie lub rodzice mieli problemy z tym obszarem, choroba może dotknąć także nas. Nie można więc lekceważyć bólu kręgosłupa, szczególnie jeśli jesteśmy w grupie ryzyka.
Choć zwykle problemy z kośćmi i stawami zaczynają się, gdy organizm zaczyna się starzeć, to wiele zależy od naszego trybu życia. Nasza postawa, tryb pracy, aktywność fizyczna – wszystko to ma wpływ na rozwój bólu. Istnieją różne rodzaje problemów z kręgosłupem, jedne poważniejsze, inne łatwiejsze do zwalczenia. Jednak warto wiedzieć, że na przestrzeni ostatnich 30 lat podwoiła się liczba pacjentów, którzy cierpią na przewlekły ból kręgosłupa.
Jak walczyć z przewlekłym bólem?
Wiele z nas udaje się do lekarza dopiero w momencie, gdy ból staje się naprawdę nieznośny i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Zwykle jest wtedy za późno na doraźne leczenie i pozbycie się bólu zajmuje zdecydowanie więcej. Warto również kontrolnie sprawdzać nasz kręgosłup, czy nasza postawa jest właściwa i nie mamy żadnych wad. Unikniemy tym samym rozwinięcia się poważnych schorzeń.
Istnieją różne rodzaje bólu, który trzeba leczyć. Może być on stały, pulsacyjny, związany ze zmianami pogodowymi lub cykliczny. We wszystkich tych przypadkach pomoc dostaniemy od lekarza ortopedy. Zajmie się on naszymi dolegliwościami i zastosuje odpowiednią metodę leczenia.
Jakie są metody leczenie bólu kręgosłupa?
Najczęściej lekarz ortopeda kieruje pacjentów na rehabilitację. Specjalista kilka razy w tygodniu wykonuje z chorą osobą ćwiczenia mające na celu poprawę naszego stanu. Można również zastosować masaże, które relaksują i odciążają przemęczone plecy. Jeśli cierpimy na ból o dość małym nasileniu, to często wystarczy więcej odpoczynku i leżenia. Pomoże to w regeneracji kości. Oczywiście pomocne w każdym przypadku będą leki przeciwbólowe, które uśmierzą cierpienie i przyniosą ulgę. Nie można ich jednak stosować długo i w dużych ilościach, gdyż źle wpłyną na cały nasz organizm, a w szczególności żołądek.
Popularną metodą leczenia schorzeń kręgosłupa jest również krioterapia. Jest to tak zwane leczenie zimnem. Pacjent zostaje wprowadzony do komory kriogenicznej, w której temperatura spada aż do -160 stopni Celsjusza. Wpływa to na cały organizm oraz psychikę. Taki zabieg jest stosowany również u osób zdrowych, na przykład sportowców.
Żadnego bólu nie można lekceważyć ani pozwolić mu się rozwijać. Szczególnie kręgosłup, który jest bardzo narażony na nadwyrężenia, musi być na uwadze. Nie chcemy przecież zostać unieruchomieni przez przewlekły ból. Badajmy się często i dbajmy o całe nasze ciało i organizm.