ArenaZdrowia.pl

Zdrowie, Medycyna, Uroda, Dieta

Ginekomastia
Lifestyle

Ginekomastia – jak wygląda i jak się ją leczy?

Z różnych dolegliwości, jakie mogą nas spotkać, ginekomastia nie jest tak znaną chorobą. Wiele osób nie wie, jak wygląda ani kogo może dotknąć. Choroba ta dotyczy jedynie mężczyzn, dlatego nie jest to tak popularny temat. Co więcej, ginekomastia to dość wstydliwy problem, o którym wiele osób nie chce rozmawiać. Nie powinniśmy jednak zamykać się na ten temat, gdyż jest on ważny i powinien być często poruszany. Kompleksy spowodowane chorobą nie są czymś, na co mamy wpływ. Dlatego też warto wiedzieć, jak leczyć ginekomastie i czym ona właściwie jest. 

Czym jest ginekomastia?  Objawy oraz opis choroby

Ginekomastia to najprościej mówiąc przerost piersi u mężczyzn. Z tego właśnie powodu choroba jest często przyczyną kompleksów i niedużo osób o niej mówi. Inaczej ginekomastia to lipomastia. Taki termin stosuje się w przypadku przerostu piersi spowodowanego nadmiarem tkanki tłuszczowej. 

Choroba ta polega na przeroście gruczołów w piersiach. U kobiet jest to naturalne zjawisko rozwoju tychże gruczołów, jednak u mężczyzn narząd ten pozostaje w szczątkowej fazie. Ginekomastia może dotyczyć obu lub tylko jednej piersi. Jej występowanie jest niezależne od wieku. Chorobę można podzielić na trzy rodzaje w zależności od obszaru. Pierwszy typ to ginekomastia właściwa, obejmująca tkankę gruczołową. Drugi typ to ginekomastia tłuszczowa, czyli wcześniej wspomniana lipomastia. Ostatni, trzeci typ to ginekomastia dojrzewaniowa, która występuje u chłopców w wieku około 13/14 lat. 

Jak leczy się ginekomastię?

Ginekomastia leczenie powinno odbyć się jak najwcześniej. Najlepiej w młodym wieku, kiedy skóra mężczyzny jest jeszcze elastyczna i jędrna. Ginekomastia leczenie jest bezpieczne i w pełni skuteczne. Polega ono na przeprowadzeniu zabiegu przy znieczuleniu miejscowym. Metoda usuwa nadmiar tkanki, a po wszystkim nie zostaje żadna blizna. W przypadku leczenia lipomastii można zastosować zabieg liposukcji. 

Przed przystąpieniem do takiego leczenia konieczne jest znalezienie odpowiedniej kliniki, w której pacjent zostanie prawidłowo zbadany. Ważne jest przeprowadzenie wywiadu, który wykluczy przeciwskazania do wykonania zabiegu. Konieczne jest, aby przed operacją pozostać w klinice na obserwacji. Z kolei po zabiegu przez okres jednego miesiąca nosi się specjalną kamizelkę uciskową. 

Odpowiednia diagnoza kluczem do dobrania odpowiedniego zabiegu

Bardzo ważne jest, aby lekarz odpowiednio zdiagnozował pacjenta i dobrał najlepszą metodę leczenia. Ginekomastia powinna być należycie zbadana i oceniona. Do każdego typu i rodzaju choroby dobiera się inną metodę cięcia i usuwania problemu. Dlatego też tylko doświadczony i sprawdzony lekarz będzie mógł prawidłowo ocenić stan piersi mężczyzny. Dlatego odpowiedzialnie podejdź do problemu i znajdź najlepszą klinikę, która specjalizuje się w takich zabiegach. Będziesz mieć wtedy gwarancję bezbolesności danej metody oraz braku blizn i powikłań.