ArenaZdrowia.pl

Zdrowie, Medycyna, Uroda, Dieta

Lifestyle Zdrowie

Endometrioza – jak sobie z nią radzić?

obiety cierpiące na bardzo bolesne miesiączki często nie wiedzą, że ból może sygnalizować poważną chorobę. Jest nią endometrioza. Dotyka ona coraz więcej młodych kobiet, dlatego wiedza o niej powinna być coraz szerzej znana. Jeśli cierpisz na ból brzucha podczas miesiączki, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Czym jest endometrioza?

Jest to choroba dotykająca wielu młodych kobieta. Dotyczy ona macicy, w której błona śluzowa w nieprawidłowy sposób się łuszczy. Co miesiąc powinna być ona wydalana z organizmu. Jeśli jednak tak się nie dzieje, może oznaczać to, że błona śluzowa nie złuszczyła się w prawidłowy sposób. Mogła osiąść w jamie trzewnej, jajowodzie, jajnikach lub pęcherzu. Jeśli tak właśnie się dzieje, to występuje choroba nazywana endometriozą. Z pozostałości błony śluzowej powstają torbiele lub zrosty.

Endometrioza – objawy

Trudność w rozpoznawaniu choroby, jaką jest endometrioza, polega na niejednoznacznych objawach. Ból brzucha podczas miesiączki nie równa się chorobie, a czasem zdarza się, że kobiety, które nigdy nie narzekały na boleści są już w zaawansowanym stadium choroby. Dlatego każda kobieta powinna wykonywać regularne badania okresowe, aby być spokojne o swoje zdrowe. Endometrioza to bardzo groźna choroba, która może mieć poważne skutki.
W związku z trudnością w rozpoznawaniu choroby, warto zwrócić uwagę na inne czynniki, które mogą nas zaniepokoić. Oprócz bolesnych miesiączek, endometrioza objawia się również bardzo obfitym krwawieniem w trakcie okresu. Trudności z zajściem w ciąże, ból w trakcie kontaktów intymnych, oddawania moczu i kału, w okolicach krzyża również mogą wskazywać na chorobę. Oprócz tych objawów warto zwrócić uwagę na pojedyncze, krótkotrwałe bóle brzucha, biegunki i wzdęcia. Krwawienie z odbytu i pochwy w połączeniu z innymi objawami również może niepokoić.

Endometrioza – leczenie

Na dzień dzisiejszy za najlepszą metodę diagnostyczną, jak i leczenia, jest wykorzystanie laparoskopii. Służy ona do określenia stadium choroby oraz lokalizacji stanu zapalnego. W późniejszym czasie wykorzystuje się ją do usunięcia wszelkich blizn, torbieli i zrostów. W pierwszym stadium podejrzenia endometriozy ginekolog powinien wykonać USG dopochwowe jak i przez jamę brzuszną. Sprawdzony i doświadczony specjalista z powodzeniem będzie mógł określić, czy mamy do czynienia właśnie z ta chorobą.
Przy usunięciu blizn i zrostów metodą laparoskopową kobieta znów może zajść w ciąże. Sam zabieg nie jest bardzo skomplikowany i zwykle trwa dość krótka, pacjentka nie musi nawet zostawać w szpitalu. Inna metodą leczenia jest podanie odpowiednich leków hormonalnych, często antykoncepcyjnych. Taka metoda stosowana jest w zaawansowanym stadium chorobowym.
Endometrioza to poważna choroba, jednak odpowiedni dostęp do informacji i świadomość może obniżyć ryzyko poważnych zachorowań. Należy często się badać i obserwować swój organizm. Wszelkie niepokojące objawy od razu skonsultuj z lekarzem-ginekologiem, który poradzi Ci, co zrobić w danej sytuacji.